NRD Начало
Понеделник, 25 Ноември 2024
Начало Под прожектора Биография: Светослав Обретенов
537
Под прожектора

Биография: Светослав Обретенов

Когато беше на сцената, пред своя хор, той дирижираше „тотално“, „гореше“ с музиката, която изтръгваше от човешките гласове. Съвсем убедено мога да кажа, че той бе най-големият хоров диригент, който сме имали, че в своята област той беше една фигура от европейска величина. Това казва големият български композитор Панчо Владигеров за Светослав Обретенов. Днес се навършват 115 години от рождението на диригента

| 25 Ноември 2024, 14:47 ч.
Биография: Светослав Обретенов
Биография: Светослав Обретенов
Снимка © Пресфото БТА

Когато беше на сцената, пред своя хор, той дирижираше „тотално“, „гореше“ с музиката, която изтръгваше от човешките гласове. Съвсем убедено мога да кажа, че той бе най-големият хоров диригент, който сме имали, че в своята област той беше една фигура от европейска величина. Това казва големият български композитор Панчо Владигеров за Светослав Обретенов.

За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има две премиери в рамките на Празниците на изкуствата „Аполония“ и за първи път е програмиран сериал. В две поредни вечери режисьорът Павел Г. Веснаков представи първия епизод на сериала „Всичко за сина ми“ и игралния филм „Безветрие“.

„За първи път ми се случва да представям и филм, и сериал, а реакцията на публиката е много интересна за мен, защото по интересен начин темите и във филма, и в сериала се припокриват“, каза Павел Г. Веснаков.

Той отбеляза, че и в двата проекта става дума за едно разпаднало се семейство. В едната продукция историята е разказана по много достъпен за широката аудитория начин, а в другата е крайно радикална като подход. „И се надявам, че публиката ще бъде отворени сетива за по-крайния и по-художествено рискован начин на раз

Международен фестивал на танца Bulgarian Open Dance Art Festival ще се състои на 24 и 25 август в Правец.

Това съобщават организаторите от клуба по спортни танци „Паричкова – Денс Тийм“ в София.

По думите им участие във форума ще вземат над 250 представители от Гърция, Република Северна Македония, Сърбия и България.

За гости на фестивала са поканени Алесия Пекия от Италия  и Алесандра Влад от Испания. Двете ще изнесат лекции в уъркшоп на 25 август, като ще представят последни тенденции в развитието на спортните танци.

Алесия Пекия ще говори за латиноамериканските танци и тяхното развитие, а Алесандра Влад ще изнесе лекции за взаимосвързаността на пасо добле с фламенко танца.

Лекция ще изнесе още Кристина Славчева – Пебълс, като сред акцентите ще бъдат тенденциите в хип-хопа.

Заради очакваните превалявания на 11 септември концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе ще е в Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново.

Това съобщиха в официалната си фейсбук страница организаторите на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“, от чиито афиш това е последното събитие за тази година. 

Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян и съчетава блясъка на мюзикъла с изтънчената красота на оркестровата музика, посочват организаторите.

На сцената до Рафи ще бъдат оркестър и хор на Държавна опера - Русе, под диригентството на маестра Вилиана Вълчева, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.

Ще прозвучат популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, &ldquo

Ново произведение на изкуството в лондонския зоопарк е нарисувана от уличния художник Банкси, като това е деветата му поред творба в столицата на Великобритания, предаде ДПА. 

Банкси е изобразил на гаражна врата горила, която "вдига завеса", за да освободи тюлен и птици, докато други животни гледат отвътре. Творбата бе публикувана на официалния профил в Инстаграм на художника и е от неговата последна поредица на животинска тематика. 

Това се случва, след като последната му творба - носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“, бе надраскана от неизвестен мъж с черна маска. Междувременно седмият графит на Банкси, изобразяващ пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция, бе преместен с цел безопасност.

Първото произведение на Банкси от тази поредица е планинска коза, последвана от силуети на слонове, м

Изложбата „Бестиарият на Лем според Мроз“ гостува в Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха от там. Събитието ще се проведе утре и е организирано от Полския институт в София.

Станислав Лем е един от най-известните полски писатели в света, преведен на 41 езика и издаван в милиони екземпляри. Литературният жанр, в който Станислав Лем постига най-големи успехи и който той прекрасно използва, прославя и издига до художествени висоти, е научнофантастичният роман, поясняват още от библиотеката.

Творчеството на Лем е световен феномен, с огромна сила на въздействие и роля във формирането на културата. В кръга на неговите интереси попадат и се разискват такива значими теми като етичните проблеми, свързани с появата на самоосъзнати роботи и изкуствен интелект, както и правни проблеми, породени от постиженията на съвременната медицина, добавят

Днес се навършват 115 години от рождението на диригента.

„Който първи го е нарекъл Светльо, с една дума е улучил същината на тази личност. Не познавам друг човек от няколкото поколения, който да е бил така обичан, да е вдъхвал със самото свое присъствие вяра и бодрост, да е бил като някакъв реален, нагледен пример, че всички хора трябва един ден да станат ей такива – добри, хубави човеци като тоя чуден момък Светослав Обретенов“, посочва писателят Орлин Василев (1904-1977).

„Аз не познавах по-обаятелен човек от Светльо. Там, където той отидеше, хората усещаха вкуса на живота. Той беше стихийна, витална сила, неизчерпаема енергия“, допълва портрета поетът Пламен Цонев.

Светослав Обретенов e роден на 25 ноември 1909 г. в Провадия. Завършва Държавната музикална академия (дн. Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“) в София през 1934 г. По време на стажа си дирижира хора при читалище „Яворов“, Синдикалния хор и хор „Кавал“ в София.

От 1933 г. сътрудничи на театрите „Народна сцена“, Т­35 и „Реалистичен театър“, композира песни за театрални постановки. През 1934 г., заедно с поета Николай Хрелков, съставят сборника „20 трудови песни“. През 1936 г. е композитор и пианист в театъра в Русе. В периода 1937-1941 г. е учител в Бяла Слатина, Ямбол и Пловдив. От 1942 до 1944 г. е композитор към Драматичния театър и диригент на хор „Морски звуци“ във Варна.

В петък вечерта, 30 август, в Археологически комплекс „Калето“ в Мездра се представя постановката „Исмаел в Париж“ на пътуващ театър „Бабел“ от Франция.

Преди Мездра актьорите са играли на сцена във Венеция, коментира Йоана Константинова – учител по английски и френски език в СУ „Иван Вазов“, Мездра.

Тя е поканила тримата комедианти с основна цел да се популяризира френският език.

По думите й в пиесата участват майка, баща и син. Естел Бониер Бел Хадж, Мансур Бел Хадж и техният 12-годишен син Исмаел Бел Хадж разказват историята на млад тийнейджър с вечно бързащи родители, който открива случайно, че неговите баба и дядо са били парижки кабаретни артисти. Когато те се появяват пред очите му, Исмаел открива един вълшебен Париж.

„Постановката е забавна, играе се в 28 държави, а нашата публика ще ра

Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят.Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.

Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер. 

Артефактите

Сред обектите, с които Румъния ще участва в изложбата, е сребърен параден шлем, украсен с военни и ловни сцени, но и с очи на челото. “Счита се, че тези очи пазели носителя на шлема от лоши погледи и плашели врага в битка”, разказва Ернест Оберлендер.

В изложбата в музея “Гети” ще бъде показана и кнемида (наколенник) със сребърна позлата, украсена с изображението на медуза Горгона - митологично създание от гръцката митология, което също паз

Романтика и приказен свят очакват гостите на концерта на Симфониета – Враца под надслов „Марио Хосен и приятели“, разказа българският цигулар Марио Хосен.

На сцената като солисти освен Хосен ще се изявят и  музикантите Пиеро Барбарески (пиано), Марио Карбота (флейта), Марта Потулска (виола), Бенсу Юнзал (цигулка), както и цигуларката от врачанския оркестър Альона Чехова. 

„Поканих творци с международна известност, които са не само мои приятели, но с годините са станали приятели и на България, и всички показаха огромно желание, и вдъхновение да гостуват във Враца“, разказа Хосен.

За единия от солистите - професор Пиеро Барбарески, Хосен разказа, че има над 25 звукозаписни албума и е един от най-добрите чембалисти в света. Във Враца той ще сбъдне мечтата си да изпълни произведението на Йохан Себастиян Бах „Концерт за

В началото изобщо не можах да повярвам какво ми се случва, казва Мария Илиева по повод дуета й с Джо Лин Търнър.

„Той е световна звезда, истинско вдъхновение за мен и милиони меломани. Огромна чест за мен е такъв изпълнител да обърне внимание на изкуството ми и да ме покани да запишем дует. Това е сбъдната мечта. Безкрайно се вълнувам и нямам търпение да ви представим Forever“, коментира българската певица.

„Гордея се да обявя колаборацията ми с невероятната българска изпълнителка и истинска суперзвезда – Мария Илиева. От много време се възхищавам на таланта и се надявах, че един ден ще можем да работим заедно. Ето, че този ден дойде. Не можех да избера по-добър партньор, с който да разпространим любов и обединение в свят, който има нужда от това сега, повече от всякога”, написа Дж

Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“ – на 5 и 6 ноември, съобщи Антон Радославов – създател, режисьор, сценарист и автор на музиката. 

Зад продукцията стоят над 70 души, като 40 от тях са на сцената. Всички те, професионалисти и любители, се обединяват в името на изкуството и посланието, което мюзикълът носи, включвайки се напълно безвъзмездно в проекта. 

„В сценария, художествената измислица умело се преплита с библейския сюжет, за да създаде нещо невиждано на българската сцена. Въпреки че думите и действията на героите имат връзка с историческата реалност, по времето на събитията, описани в евангелията, декорите, костюмите и озвучаването са модернистични, и създават обстановка на съвременна железопътна гара. Това е метафора на живота –

ПРЪВ РЪКОВОДИТЕЛ НА ДЪРЖАВНИЯ РАДИОХОР

Особено активни са творческата и обществената дейност на Светослав Обретенов след 1944 г. Важна за българската музикална култура е работата му с Държавния радиохор, където е негов организатор, пръв ръководител и главен диригент (1944). След смъртта на Обретенов (1955) Държавния радиохор е преименуване на Българска хорова капела „Светослав Обретенов“. По инициатива на диригента Георги Робев от 1981 г. хорът става част от Софийската филхармония под името Национален филхармоничен хор „Светослав Обретенов“.

Под ръководството на Светослав Обретенов Държавния радиохор се превръща във водещ изпълнителски колектив и очертава нови, съвременни критерии в професионалното българско хорово изпълнителско изкуство. Репертоарът на хора включва стотици заглавия от българската и руската музика. Държавния радиохор изнася много студийни и публични концерти, осъществява грамофонни записи. Посещава Чехословакия, Полша, Унгария, световните фестивали на демократичната младеж в Прага, Будапеща, Берлин, Букурещ и получава най-високи отличия. През 1949 г. Светослав Обретенов става диригент и на хор „Кавал“ От 1952 до 1953 г. Обретенов специализира в Москва при Юрий Шапорин.

ТВОРЧЕСТВО

Светослав Обретенов е автор на 25 песни за смесен и 12 за детски хор, 99 революционно-работнически и масови песни (част от които са отпечатани в сборника „20 трудови песни“), 14 солови песни, 32 солови детски песни, театрална музика и др. 

По-значими негови произведения са оратория „Партизани" (1952), кантати „Запей, наш бащин край“ (1954) и „Радост иде“ (1955) и др. От инструменталните му пиеси особено популярни са „Шестте прелюдии“ за пиано и „Детски албум“.

Светослав Обретенов умира на 16 май 1955 г.

ПРИЗНАНИЕ

Светослав Обретенов два пъти е носител на Димитровска награда през 1950 и 1952 г. През 1970 г. той е удостоен посмъртно със званието „Народен артист“.

През 1964 г. група ентусиасти от детската музикална школа към Народно читалище „Алеко Константинов“ в Провадия, със съдействието на окръжния съвет за изкуство и култура във Варна, организират провеждането на регионален конкурс за възпитаниците на детските музикални школи в Североизточна България. През 1969 г. Комитетът за култура учредява национален конкурс за млади инструменталисти на негово име. Първоначално, конкурсът се е провежда веднъж годишно, а от 1970 г. – на всяка четна година.

Улица в квартал „Изток“ в София носи името на Светослав Обретенов.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тодор Рабаджийски подрежда изложба в галерия „+359“
В изложбата си Raw Perspectives Тодор Рабаджийски поставя въпроса за същността на изкуството в епоха, в която границата между творчество и консумация е размита. Това съобщават от ...
Биография: Емир Кустурица
Емир Кустурица - лошото момче на сръбското кино, днес става на 70 години. Ексцентричен режисьор, актьор и сценарист на десетки филми, отличени с престижни международни награди, ср ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
В Южна Корея възходът на кейпопа допринася за замърсяването с пластмаса
Въпреки конкуренцията на стрийминга, кейпоп лейбълите продължават да продават компакдискове в Южна Корея благодарение на сложни маркетингови стратегии, но замърсяването и пластмасо ...
Марта Петкова: За мен е важно балетната трупа на Софийска опера и балет да пътува
"За мен е важно трупата да пътува. Млади хора са и всички – талантливи. Това е опит да се сменят сцени, да се справяме в различни ситуации. Аз, като балерина, си давам сметка ...
Калин Серапионов ще води тур в изложбата си „Пред очите ни“
Калин Серапионов ще води тур в изложбата си „Пред очите ни“ в Двореца на Националната художествена галерия (НХГ). Събитието ще е на 30 ноември, съобщават организаторит ...
Иван Велчев представя юбилейна живописна изложба
Иван Велчев представя юбилейна изложба с 20 избрани живописни творби в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка“ 6, съобщават органи ...
Реконструираха картина на Климт с помощта на изкуствен интелект
Густав Климт рисува монументалната картина "Медицина" в края на 19-и и началото на 20-и век. Картината, замислена като една от т.нар. "факултетски картини", е унищожена по време н ...
Тикер в 22:00 ч.
Въпреки конкуренцията на стрийминга, кейпоп лейбълите продължават да продават ко ...
Начало Под прожектора
537
Под прожектора

Биография: Светослав Обретенов

Когато беше на сцената, пред своя хор, той дирижираше „тотално“, „гореше“ с музиката, която изтръгваше от човешките гласове.Съвсем убедено мога да кажа, че той бе най-големият хоров диригент, който сме имали, че в своята област той беше една фигура от европейска величина.

| 25 Ноември 2024, 14:47 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Светослав Обретенов
Биография: Светослав Обретенов
Снимка © Пресфото БТА

Когато беше на сцената, пред своя хор, той дирижираше „тотално“, „гореше“ с музиката, която изтръгваше от човешките гласове. Съвсем убедено мога да кажа, че той бе най-големият хоров диригент, който сме имали, че в своята област той беше една фигура от европейска величина. Това казва големият български композитор Панчо Владигеров за Светослав Обретенов.

Днес се навършват 115 години от рождението на диригента.

За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има две премиери в рамките на Празниците на изкуствата „Аполония“ и за първи път е програмиран сериал. В две поредни вечери режисьорът Павел Г. Веснаков представи първия епизод на сериала „Всичко за сина ми“ и игралния филм „Безветрие“.

„За първи път ми се случва да представям и филм, и сериал, а реакцията на публиката е много интересна за мен, защото по интересен начин темите и във филма, и в сериала се припокриват“, каза Павел Г. Веснаков.

Той отбеляза, че и в двата проекта става дума за едно разпаднало се семейство. В едната продукция историята е разказана по много достъпен за широката аудитория начин, а в другата е крайно радикална като подход. „И се надявам, че публиката ще бъде отворени сетива за по-крайния и по-художествено рискован начин на раз

Международен фестивал на танца Bulgarian Open Dance Art Festival ще се състои на 24 и 25 август в Правец.

Това съобщават организаторите от клуба по спортни танци „Паричкова – Денс Тийм“ в София.

По думите им участие във форума ще вземат над 250 представители от Гърция, Република Северна Македония, Сърбия и България.

За гости на фестивала са поканени Алесия Пекия от Италия  и Алесандра Влад от Испания. Двете ще изнесат лекции в уъркшоп на 25 август, като ще представят последни тенденции в развитието на спортните танци.

Алесия Пекия ще говори за латиноамериканските танци и тяхното развитие, а Алесандра Влад ще изнесе лекции за взаимосвързаността на пасо добле с фламенко танца.

Лекция ще изнесе още Кристина Славчева – Пебълс, като сред акцентите ще бъдат тенденциите в хип-хопа.

Заради очакваните превалявания на 11 септември концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе ще е в Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново.

Това съобщиха в официалната си фейсбук страница организаторите на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“, от чиито афиш това е последното събитие за тази година. 

Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян и съчетава блясъка на мюзикъла с изтънчената красота на оркестровата музика, посочват организаторите.

На сцената до Рафи ще бъдат оркестър и хор на Държавна опера - Русе, под диригентството на маестра Вилиана Вълчева, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.

Ще прозвучат популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, &ldquo

Ново произведение на изкуството в лондонския зоопарк е нарисувана от уличния художник Банкси, като това е деветата му поред творба в столицата на Великобритания, предаде ДПА. 

Банкси е изобразил на гаражна врата горила, която "вдига завеса", за да освободи тюлен и птици, докато други животни гледат отвътре. Творбата бе публикувана на официалния профил в Инстаграм на художника и е от неговата последна поредица на животинска тематика. 

Това се случва, след като последната му творба - носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“, бе надраскана от неизвестен мъж с черна маска. Междувременно седмият графит на Банкси, изобразяващ пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция, бе преместен с цел безопасност.

Първото произведение на Банкси от тази поредица е планинска коза, последвана от силуети на слонове, м

Изложбата „Бестиарият на Лем според Мроз“ гостува в Регионална библиотека "Никола Фурнаджиев" в Пазарджик, съобщиха от там. Събитието ще се проведе утре и е организирано от Полския институт в София.

Станислав Лем е един от най-известните полски писатели в света, преведен на 41 езика и издаван в милиони екземпляри. Литературният жанр, в който Станислав Лем постига най-големи успехи и който той прекрасно използва, прославя и издига до художествени висоти, е научнофантастичният роман, поясняват още от библиотеката.

Творчеството на Лем е световен феномен, с огромна сила на въздействие и роля във формирането на културата. В кръга на неговите интереси попадат и се разискват такива значими теми като етичните проблеми, свързани с появата на самоосъзнати роботи и изкуствен интелект, както и правни проблеми, породени от постиженията на съвременната медицина, добавят

„Който първи го е нарекъл Светльо, с една дума е улучил същината на тази личност. Не познавам друг човек от няколкото поколения, който да е бил така обичан, да е вдъхвал със самото свое присъствие вяра и бодрост, да е бил като някакъв реален, нагледен пример, че всички хора трябва един ден да станат ей такива – добри, хубави човеци като тоя чуден момък Светослав Обретенов“, посочва писателят Орлин Василев (1904-1977).

„Аз не познавах по-обаятелен човек от Светльо. Там, където той отидеше, хората усещаха вкуса на живота. Той беше стихийна, витална сила, неизчерпаема енергия“, допълва портрета поетът Пламен Цонев.

В петък вечерта, 30 август, в Археологически комплекс „Калето“ в Мездра се представя постановката „Исмаел в Париж“ на пътуващ театър „Бабел“ от Франция.

Преди Мездра актьорите са играли на сцена във Венеция, коментира Йоана Константинова – учител по английски и френски език в СУ „Иван Вазов“, Мездра.

Тя е поканила тримата комедианти с основна цел да се популяризира френският език.

По думите й в пиесата участват майка, баща и син. Естел Бониер Бел Хадж, Мансур Бел Хадж и техният 12-годишен син Исмаел Бел Хадж разказват историята на млад тийнейджър с вечно бързащи родители, който открива случайно, че неговите баба и дядо са били парижки кабаретни артисти. Когато те се появяват пред очите му, Исмаел открива един вълшебен Париж.

„Постановката е забавна, играе се в 28 държави, а нашата публика ще ра

Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят.Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.

Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер. 

Артефактите

Сред обектите, с които Румъния ще участва в изложбата, е сребърен параден шлем, украсен с военни и ловни сцени, но и с очи на челото. “Счита се, че тези очи пазели носителя на шлема от лоши погледи и плашели врага в битка”, разказва Ернест Оберлендер.

В изложбата в музея “Гети” ще бъде показана и кнемида (наколенник) със сребърна позлата, украсена с изображението на медуза Горгона - митологично създание от гръцката митология, което също паз

Романтика и приказен свят очакват гостите на концерта на Симфониета – Враца под надслов „Марио Хосен и приятели“, разказа българският цигулар Марио Хосен.

На сцената като солисти освен Хосен ще се изявят и  музикантите Пиеро Барбарески (пиано), Марио Карбота (флейта), Марта Потулска (виола), Бенсу Юнзал (цигулка), както и цигуларката от врачанския оркестър Альона Чехова. 

„Поканих творци с международна известност, които са не само мои приятели, но с годините са станали приятели и на България, и всички показаха огромно желание, и вдъхновение да гостуват във Враца“, разказа Хосен.

За единия от солистите - професор Пиеро Барбарески, Хосен разказа, че има над 25 звукозаписни албума и е един от най-добрите чембалисти в света. Във Враца той ще сбъдне мечтата си да изпълни произведението на Йохан Себастиян Бах „Концерт за

В началото изобщо не можах да повярвам какво ми се случва, казва Мария Илиева по повод дуета й с Джо Лин Търнър.

„Той е световна звезда, истинско вдъхновение за мен и милиони меломани. Огромна чест за мен е такъв изпълнител да обърне внимание на изкуството ми и да ме покани да запишем дует. Това е сбъдната мечта. Безкрайно се вълнувам и нямам търпение да ви представим Forever“, коментира българската певица.

„Гордея се да обявя колаборацията ми с невероятната българска изпълнителка и истинска суперзвезда – Мария Илиева. От много време се възхищавам на таланта и се надявах, че един ден ще можем да работим заедно. Ето, че този ден дойде. Не можех да избера по-добър партньор, с който да разпространим любов и обединение в свят, който има нужда от това сега, повече от всякога”, написа Дж

Мюзикълът „Йоан – синът на гърма“ се завръща на сцената на кино „Люмиер“ – на 5 и 6 ноември, съобщи Антон Радославов – създател, режисьор, сценарист и автор на музиката. 

Зад продукцията стоят над 70 души, като 40 от тях са на сцената. Всички те, професионалисти и любители, се обединяват в името на изкуството и посланието, което мюзикълът носи, включвайки се напълно безвъзмездно в проекта. 

„В сценария, художествената измислица умело се преплита с библейския сюжет, за да създаде нещо невиждано на българската сцена. Въпреки че думите и действията на героите имат връзка с историческата реалност, по времето на събитията, описани в евангелията, декорите, костюмите и озвучаването са модернистични, и създават обстановка на съвременна железопътна гара. Това е метафора на живота –

Светослав Обретенов e роден на 25 ноември 1909 г. в Провадия. Завършва Държавната музикална академия (дн. Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“) в София през 1934 г. По време на стажа си дирижира хора при читалище „Яворов“, Синдикалния хор и хор „Кавал“ в София.

От 1933 г. сътрудничи на театрите „Народна сцена“, Т­35 и „Реалистичен театър“, композира песни за театрални постановки. През 1934 г., заедно с поета Николай Хрелков, съставят сборника „20 трудови песни“. През 1936 г. е композитор и пианист в театъра в Русе. В периода 1937-1941 г. е учител в Бяла Слатина, Ямбол и Пловдив. От 1942 до 1944 г. е композитор към Драматичния театър и диригент на хор „Морски звуци“ във Варна.

ПРЪВ РЪКОВОДИТЕЛ НА ДЪРЖАВНИЯ РАДИОХОР

Особено активни са творческата и обществената дейност на Светослав Обретенов след 1944 г. Важна за българската музикална култура е работата му с Държавния радиохор, където е негов организатор, пръв ръководител и главен диригент (1944). След смъртта на Обретенов (1955) Държавния радиохор е преименуване на Българска хорова капела „Светослав Обретенов“. По инициатива на диригента Георги Робев от 1981 г. хорът става част от Софийската филхармония под името Национален филхармоничен хор „Светослав Обретенов“.

Под ръководството на Светослав Обретенов Държавния радиохор се превръща във водещ изпълнителски колектив и очертава нови, съвременни критерии в професионалното българско хорово изпълнителско изкуство. Репертоарът на хора включва стотици заглавия от българската и руската музика. Държавния радиохор изнася много студийни и публични концерти, осъществява грамофонни записи. Посещава Чехословакия, Полша, Унгария, световните фестивали на демократичната младеж в Прага, Будапеща, Берлин, Букурещ и получава най-високи отличия. През 1949 г. Светослав Обретенов става диригент и на хор „Кавал“ От 1952 до 1953 г. Обретенов специализира в Москва при Юрий Шапорин.

ТВОРЧЕСТВО

Светослав Обретенов е автор на 25 песни за смесен и 12 за детски хор, 99 революционно-работнически и масови песни (част от които са отпечатани в сборника „20 трудови песни“), 14 солови песни, 32 солови детски песни, театрална музика и др. 

По-значими негови произведения са оратория „Партизани" (1952), кантати „Запей, наш бащин край“ (1954) и „Радост иде“ (1955) и др. От инструменталните му пиеси особено популярни са „Шестте прелюдии“ за пиано и „Детски албум“.

Светослав Обретенов умира на 16 май 1955 г.

ПРИЗНАНИЕ

Светослав Обретенов два пъти е носител на Димитровска награда през 1950 и 1952 г. През 1970 г. той е удостоен посмъртно със званието „Народен артист“.

През 1964 г. група ентусиасти от детската музикална школа към Народно читалище „Алеко Константинов“ в Провадия, със съдействието на окръжния съвет за изкуство и култура във Варна, организират провеждането на регионален конкурс за възпитаниците на детските музикални школи в Североизточна България. През 1969 г. Комитетът за култура учредява национален конкурс за млади инструменталисти на негово име. Първоначално, конкурсът се е провежда веднъж годишно, а от 1970 г. – на всяка четна година.

Улица в квартал „Изток“ в София носи името на Светослав Обретенов.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тодор Рабаджийски подрежда изложба в галерия „+359“
Биография: Емир Кустурица
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
В Южна Корея възходът на кейпопа допринася за замърсяването с пластмаса
Калейдоскоп
Марта Петкова: За мен е важно балетната трупа на Софийска опера и балет да пътува
Творчески отражения
Калин Серапионов ще води тур в изложбата си „Пред очите ни“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.